DÜĞÜN FOTOĞRAFI ÇEKTİRİRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Düğün Fotoğrafı Çektirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu güzel yaz günlerinde evlilik telaşı içerisinde bulunan çiftlerin, en çok merak ettiği konu; Düğün fotoğrafı çektirirken nelere dikkat etmeliyiz? Konusudur. Neticede insanlar hayatları boyunca genel olarak bir kez evlendikleri ve o günün de en güzel günlerinden bir tanesi olmalarını istedikleri için düğün fotoğrafı konusunda da her şeyin sorunsuz olmasını isterler. Hazırlamış olduğumuz bu makalemizde özellikle Bursa Düğün Fotoğrafçılığı konusunda arayış içinde olan çiftler için fotoğrafın ve fotoğrafçının nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatacağız.

Çiçek Tercihleri

Gelin çiçeği ve damat yaka çiçeği şüphesiz düğün fotoğraflarında en çok dikkat çeken noktalardan birisidir. Bu iki çiçeğin birbirleri ile uyumsuz olduğu noktada veya bir çiçeğin solgun diğer çiçeğin çok parlak olduğu durumda fotoğrafın kalitesinin neredeyse hiçbir önemi kalmamaktadır. Özellikle kadınlar için düğün çiçeği olmayan bir gelin, lensi olmayan profesyonel kameraya benzemektedir. Bu da demek oluyor ki bir düğün fotoğrafı karesinde gelini tamamlayan unsur neredeyse gelin çiçeğidir.

Bazı düğün salonlarında özellikle geline özel son derece zarif ve şık çiçek tasarlansa da çiçekler, üzerine düşünülmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken en önemli aksesuarlardan bir tanesidir.

Damatlık Aksesuarları

Kadınlarda en önemli husus çiçek olduğu gibi erkeklerde de damatlıktır. Damatlık üzerinde pek fazla aksesuar kullanımını önermediğim gibi sadece bir kravat veya papyon yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Lakin seçeceğiniz kravat, sizin tarzınızı yansıtmalı ve tabiri caizse damatlığınız ile ‘’cuk oturmalı’’. Damatlığı satın aldığınız yerde, aldığınız takıma özel elbette kravat veya papyon vereceklerdir. Eğer bu parçalar damatlığın üzerinde absürt duruyorsa veya tarzınızı yansıtmıyorsa, takmanızı önermem.

Fotoğraf çekimi o kadar önemli olan bir konu ki, bazen verdiğiniz poz hatta gelinin sağ elinde tuttuğu bir çiçeği sol eline alması bile kareyi tamamen değiştirebilir ve mükemmel sonuçlar elde edebiliriz.

Kuaför ve Saç

Sadece düğün fotoğrafı için değil genel yapısı itibari ile düğünün bile belki en önemli unsurlarından bir tanesi kuaför ve saç bakımıdır. Erkekler için söylemek gerekirse, tarzınızı yansıtmayan bir saç stili düğün fotoğrafını kötü etkilemesinin yanı sıra hem psikolojinizi hem de düğününüzü bile mahvedebilir. Kadınlar için söylemek gerekirse, kuaförlerin artık profesyonelleşmesi ile beraber birçok saç stilini saatler içerisinde yapabiliyorlar. Kuaförünüz belki tam sizin istediğiniz gibi saçınızı yapamamış ve mağdur olmuş olabilirsiniz. Bu yüzden sizlere tavsiyem düğünden önce ki belki bir hafta belki iki hafta düzenli olarak kuaföre gidin.

Dikkat ederseniz eğer kuaföre gidin diyorum, kuaförünüze değil. Doğamız gereği insanız neticede hepimiz her işte yetenekli olmak zorundayız diye bir kaide yok. Bu yüzden sizin için en doğru kuaförü bulana kadar gidip prova yapmanızda fayda olacaktır.

 

Pozlama

Evlenmek isteyen çiftler son zamanlarda düğün fotoğraflarında ciddi pozlar yerine eğlence temalı pozlar vermeyi tercih ediyorlar. Elbette sizin bu görüşünüze karışamayız lakin aynı kuaför ve saç konusunda anlattığımız gibi burada da prova yapmanızı yada fotoğrafçılardan destek almanızı tavsiye edebiliriz. Fotoğraf çekiminde karar vermeniz gereken en önemli konu, bu fotoğrafları çekinirken destek alıp almayacağınızdır. 

Profesyonel bir fotoğrafçıdan alacağınız hizmette pozlama, ışık dengesi, mekân gibi problemleri düşünmenize gerek yoktur. Fotoğrafçılar sürekli bu tür çekimleri yaptıkları için size en uygun mekânları bulabilir, en iyi açılardan fotoğraflarınızı çekebilir hatta drone gibi gelişmiş görüntüleme cihazlarıyla çekim esnasında videolarınızı kaydedebilir. Ayrıyeten profesyonel ekipmanlarıyla her türlü ortama uygun resimler çekebilirler.

Tamamen Doğal Olun

Fotoğraf çekimleri biraz stresli ve yorucu olabiliyor. Bu durumun üstesinden gelebilmeniz için düğün fotoğrafı çekiminden anlayan ve son derece profesyonel bir fotoğrafçı ile çalışmanız stresinizi büyük ölçüde azaltacaktır. Fotoğrafçının sizi yönlendirmesi ile beraber uyumlu kareler ortaya çıkabilir, çekindiğiniz fotoğraflara baktığınızda o günün heyecanını tekrardan hissedebilirsiniz. 

Doğal olmak sadece düğün fotoğrafınız için değil düğününüz için de önemlidir. Bu özel gününüzde her şeyin mükemmel ve son derece uyum içerisinde olmasını isteyebilirsiniz lakin atladığınız önemli bir konu var. Siz çift olarak fotoğraflarda uyum içerisinde misiniz?

Düğün fotoğrafı çekimlerinde en önemli konu uyumdur. Bu uyum dediğimiz kavram fotoğraf karesi içerisinde, sizin aranızda ki samimiyeti, aşkı, sevgiyi soyut bir biçimde göstereceği için fotoğraflarda uyum çok önemlidir.

İşte bu yüzden düğün fotoğrafı ve düğün günü sarpa sarmaması açısından belki eşinizi belki de kendinizi sakin tutmalı hatta bu durumu herkesle paylaşarak bir nebze de olsa rahatlamalısınız.  

 

 

 

Scroll to top