YEMEK FOTOĞRAFI NASIL ÇEKİLİR?

YEMEK FOTOGRAFI NASIL ÇEKİLİR?

Diğer fotoğrafçılık alanlarına kıyasla çok popüler olmayabilir ancak diğerlerinden daha avantajlı bir fotoğraf dalıdır. 


Stüdyo ortamında paraflashların kontrolü sizde olduğu için ışık bilginizi öne çıkararak çok yaratıcı sonuçlar alabilirsiniz. Çekilecek yemek türüne göre styling çalışması yemek fotoğrafçılığınızın başarılı sayılması adına oldukça önemlidir. Bu yazımızda yemek fotoğrafçılığının püf noktalarına değinebiliriz. 

                                         EKİPMAN

            Yakın çekim imkanı ve kısıtlı alan derinliği nedeniyle perspektif olarak güzel sonuçlar çıkarmanıza kolaylık sağlar. Detay çekimlerinde macro objektifleriniz yardımıyla beğenilesi detay fotoğraflarının çekimi, geniş bir karede kompozisyon yaratarak çekilecek fotoğraflardan daha  etkili olacaktır. Bunun için 70-200 veya 60-105 arası sabit odaklı bir macro objektif kullanabilirsiniz. Doğal veya yapay ışık, yansıtıcılar kullanarak ışığı yumuşatabilirsiniz. Özellikle bu çekimlerde sprey yardımıyla su sıkarak taze ve hoş bir görüntü sağlayabilirsiniz. Kuru incir ve bu tarz ürünlerin daha ilgi çekici olması için zaman zaman ürünlerinizi yağlayarak parlaklık kazandırabilir ,bunun dışında yemek fotoğrafçılığıyla ilgili ufak hileleri internette bulabilirsiniz.

             Tabağın yanında koyduğunuz çatal kaşık üzerinde ki parlamaları düzenleyebilmek için kendi yaptığınız çözüm odaklı difizörleri kullanabilir. Kısmi şekilde kalan yansımaları photoshop yardımıyla yok edebilirsiniz. Unutmayın ki çekim sonunda kullanacağınız  görselin %50sini tamamlıyor olsada  bilgisayarda kullandığınız fotoğraf edit programları diğer %50sini oluşturuyor olacaktır.

                                      KOMPOZİSYON

              Diğer fotoğrafçılık alanlarında da bahsettiğimiz gibi güzel bir background kullanarak daha vurgulu yemek fotoğrafları çekebilirsiniz. Bir tabakta bulunan ürünün yanına bıçak veya çatal koyarsanız, izleyiciye gördüğü o yemeği yemek isteğini uyandırabilirsiniz. Örneğin tatlı fotoğraflarında tatlıya batırılmış bir tatlı kaşının, fotoğrafta ki rolü o anda izleyiciye tatlı yeme isteğinin oluşturulmaya çalışılmasıdır. İçeceklerde fincan kullanılıyorsa sapı sağ tarafta tutulmalıdır. Bunlar görselin izleyenle bir bağ kurması için ufak ama etkili detaylardır.

                          Özellikle yemek fotoğrafçılığında dekor alanında sınırlarınız yok denilecek kadar esnektir. Yapay çiçeklerden tutun masa örtüsü çeşitlerine veya eskitme çatal kaşıklar kullanarak fotoğraflarınızı daha albenili hale getirebilirsiniz. 

             Yemek servis anının seri modda çekilmesi izleyiciye o anı yaşatmada daha da olanak sağlar.Bir sosyun yemeğin üzerine nasıl servis edildiğini göstermeniz, o yemek hakkında fikir sahibi olunmasını sağlar. 


 YİYECEKLER

Meyve, sebze vb. dekorda kullanılacak ürünlerde yarası olmamasına özen gösterilmelidir. Sıcak servis edilen yemekler, çok fazla pişirilmeden tabağa servis edilip fotoğraflanmalıdır. Bu yemeğin daha taze ve canlı gözükmesini sağlayacaktır. Dondurma gibi soğuk servis edilen yiyeceklerde, sıcak ışık altında çalışmak bir hayli zordur. Soğuk nesneler yerine benzer yapıda farklı mazemelerden yapılmış yapay nesneler kullanabilirsiniz. 

Scroll to top